Czarna Góra

Czarna Góra leży w powiecie tatrzańskim w gminie Bukowina Tatrzańska na wysokości 700-850 m n.p.m., Czarna Góra zaprasza  turystów przez cały rok.  Nazwa miejscowości  pochodzi od kiedyś w całości porośniętego ciemnym świerkowym lasem „czarnego” wzgórza, na którym jest położona. Niektóre źródła podają, że jej pierwszymi osadnikami byli  Czarnogóry uciekający przed najazdem Turków.

Latem czarna Góra to  urokliwi miejscowość . Zwiedzanie można zacząć od wzgórza Litwinka, najwyższego w okolicy szczytu, z tond  można podziwiać okoliczne parki narodowe oraz zaplanować wycieczki rowerowe. W Czarnym Dunajcu znajdziemy wytyczone trasy powiatu tatrzańskiego. czarny Dunajec oferuje również  wspinaczkę skałkową. W okolicach miejscowości wyznaczono wiele tras. Warto zatrzymać się nad Czarnogórską Rzeką, która oddziela osiedle romskie od reszty wsi.  Czarna Góra jest regionalnym centrum paralotniarstwa. 

Czarna Góra to cisza, spokój, świeże powietrze, bliskość kilku pasm górskich, a także nowoczesny wyciąg narciarski gwarantują przyjezdnym udany wypoczynek.

CZARNA GÓRA TO :

 • rozwinięta baza noclegowa
  liczne trasy spacerowe i rowerowe po okolicy
  ośrodek narciarski
  piękny widok na Tatry, Pieniny, Spisz i Gorce
  cisza i spokój
  zabytki budownictwa ludowego

Wśród zabytków Czarnej Góry zdecydowanie wyróżnia  położona na Zagórzu drewniana zagroda, która powstała dzięki wysiłkom rodziny Korkoszów. C
Pierwotną zagrodę założył Alojz Chyżny. Kilkuletni pobyt w Ameryce, z którego wrócił w 1919 roku, pozwolił mu na rozbudowanie chałupy o „wielką izbę” z komorą.  Ciekawostką w stajni był jedyny w tym czasie we wsi kierat.
Po raz ostatni zagroda została rozbudowana w latach ’40. Pojawiła się wtedy nowa izba
Zagroda stała pusta aż do lat ’80, kiedy spadkobiercy rodziny Korkoszów przekazali ją na rzecz skarbu państwa z rozporządzeniem, aby powstało tam muzeum.  Na wystawie stałej można podziwiać gospodarstwo spiskie z pierwszej połowy XX wieku wraz z pełnym wyposażeniem

 


Możliwość komentowania jest wyłączona.