JUBILEUSZ 125-LECIA MUZEUM TATRZAŃSKIEGO

Jubileusz 125-lecia Muzeum Tatrzańskiego mamy już za sobą. Obchody rozpoczęły się już 18 września od „Podtatrzańskiego Popołudnia Muzealnego” – bezpłatnego zwiedzania, wraz z oprowadzaniem przez najlepszych przewodników, naszych zakopiańskich czterech muzeów i trzech galerii sztuki. Białka Tatrzańska noclegi zaprasza.

Z kolei 19 września wieczorem odbył się „Raut Muzealny i taneczne afterparty”, czyli jubileuszowa feta w Dworcu Tatrzańskim. Gości i pracowników muzeum powitała Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, Anna Wende-Surmiak. Wieczór uświetniły zabawne anegdoty i ciekawe historie o Muzeum Tatrzańskim – od jego powstania aż po czasy współczesne. W opowieści nie zabrakło ludzi związanych ze „skarbnicą Tatr”, takich jak: Tytus Chałubiński, Jan Krzeptowski Sabała, Adolf Scholtze, Maria i Bronisław Dembowscy, Juliusz Zborowski, „Witkacy” i wielu innych. Spotkanie poprowadzili: Olga Rąpała i Wojciech Szatkowski. Atrakcją był koncert gitarowy Jakuba Bachledy-Szeligi. Następnie zaproszeni goście, pracownicy Muzeum Tatrzańskiego oraz jego sympatycy zasiedli do kolacji, która na dobre rozpoczęła wspólne świętowanie Jubileuszu.

20 września z Zakopanego wyruszyła „wycieczka bez programu”, czyli współczesna interpretacja dziewiętnastowiecznych wypraw dra Tytusa Chałubińskiego z Sabałą i góralami. Ta niezwykła wyprawa w Tatry Zachodnie nie mogła się odbyć bez duchowej obecności Walerego Eljasza i Stanisława Witkiewicza, a bez góralskiej muzyki tym bardziej. Z Doliny Łatanej zdobyliśmy długim i dość stromym podejściem szczyt Grzesia (1663 m). Muzyka przygrywała podczas licznych odpoczynków, a wszyscy uczestnicy w dobrej formie i wyśmienitych nastrojach poradzili sobie z trasą. Mimo nienajlepszych prognoz nawet pogoda nie przyniosła rozczarowania. Finał wyprawy nastąpił w schronisku w Dolinie Chochołowskiej, gdzie na strudzonych turystów czekał pyszny obiad przy świecach i spektakl „Alpejska szafka”. Wspaniale wybrzmiały także pieśni Chóru Mieszanego z Głubczyc, który uświetnił nasz Jubileusz swoją obecnością.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w naszych rocznicowych obchodach i mamy nadzieję na kolejne powody do świętowania!


Możliwość komentowania jest wyłączona.