Mazury turystyka


Województwo warmińsko-mazurskie stanowi jeden z najatrakcyjniejszych regionów Polski. Turyści przybywają tu by podziwiać liczne malownicze jeziora, które są otoczone lasami, wspaniałą przyrodę, piękne krajobrazy, a także charakterystyczne ceglane budowle mające związek z działalnością Krzyżaków i biskupów warmińskich.

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich jest prawdziwym królestwem dla wodniaków. Amatorzy wszelkich sportów wodnych znajdą tu wspaniałe warunki do wypoczynku.

Zimą na Mazurach można uprawiać narciarstwo zjazdowe (Gołdap i okolice Lidzbarka Warmińskiego oferują wyciągi), narciarstwo biegowe (Puszcza Piska) oraz bojery (jezioro Święcajty). Dla miłośników kajakarstwa organizowane są spływy na rzekach: Krutynia, Łyna, Pasłęka, Sapina, Gołdapa, Pisa.

Najbardziej znane miejscowości wypoczynkowe na Mazurach to Giżycko, Mikołajki, Ruciane Nida, Węgorzewo, Szczytno, Pisz, Mrągowo. W zachodniej części województwa, na Pojezierzu Iławskim, głównymi ośrodkami są Iława i Ostróda.

Z ciekawych obiektów warto zobaczyć zbudowany w XIX wieku Kanał Elbląski, który jest atrakcją turystyczną na skalę europejską. Łączy on Elbląg z Ostródą poprzez liczne jeziora. Wykorzystuje system śluz i pochylni, które umożliwiają przemieszczanie się statków w wagonikach ciągniętych po lądzie. Duże znaczenie krajoznawcze ma również pole bitwy pod Grunwaldem. Mieści się tam także kompleks muzealny.

Na północ od Elbląga, w miejscowości Kadyny, podziwiać można największy w Polsce dąb. Nazwano go dębem Bażyńskiego. Jest to bardzo stare, liczące ok. 1000 lat drzewo. Obwód jego pnia wynosi 11 metrów, a wysokość 25 metrów. U podstawy drzewa znajduje się potężna dziupla, która może pomieścić jedenastu żołnierzy w pełnym rynsztunku z plecakami i karabinami.

Ciekawostką charakterystyczną regionu są także ruiny bunkrów kwatery Adolfa Hitlera. Znajdują się one w Gierłoży koło Kętrzyna. Jest to tak zwany Wilczy Szaniec.


Możliwość komentowania jest wyłączona.