Zimowe hity 2015

Ferie 2015 – gdzie i jak wypoczywali Polacy za granicą
Gdzie i jak spędzali ferie turyści, którzy zdecydowali się na wyjazd za granicę z biurami podróży? Sprawdził to Travelplanet.pl, agent turystyczny, sprzedający wycieczki czołowych polskich touroperatorów.

Z biurami podróży wyjechało za granicę blisko 5 procent więcej turystów niż w ubiegłym roku. Zdecydowanie chętniej wybierali się oni pod palmy niż na stoki. Tegoroczne ferie za granicą były nieco droższe niż w ubiegłym roku, ale to cena za wyraźnie wyższy komfort wypoczynku. Które kierunki były najpopularniejsze?

Wypoczynek pod palmami wybrało trzech na czterech turystów. Liderem popularności na zimowe wyjazdy niezmiennie pozostaje Egipt. Na ferie wybrało go aż 36,7 proc., którzy postanowili spędzić ten okres z biurem podróży za granicą (podczas ubiegłorocznych ferii wyjechało tam 33,3 proc.). Z 15 do ponad 19 proc. wzrósł odsetek wyjeżdżających na Wyspy Kanaryjskie. Przebojem tegorocznych ferii okazało się natomiast Maroko – wyjechało tam o 1/3 więcej osób niż w ferie 2014.

O ile dwie pierwsze pozycje: Egipt i Wyspy Kanaryjskie to wciąż liderzy turystycznych preferencji Polaków, warto jednak odnotować wzrost popularności Maroka. To po części efekt wyraźnie tańszej oferty niż podczas ubiegłorocznych ferii. Wyższy przeciętny koszt wypoczynku pod palmami wynika między innymi z faktu, że w pierwszej piątce najpopularniejszych krajów znalazła się Tajlandia (średni koszt wypoczynku to ok. 6000 zł/os.) a wypadła z niej Tunezja, gdzie za wakacje turyści płacili przeciętnie ok. 1400 zł.

Za tegoroczne ferie turyści płacili przeciętnie 2400 zł od osoby. Koszt wzrósł w porównaniu z ubiegłorocznymi feriami o ok. 7 proc. (2250 zł/os.). Ten wzrost spowodował wyraźnie wyższy komfort wypoczynku. Hotele 4* i 5* wybrało aż 83 proc. turystów wyjeżdżających na ferie pod palmy (76 proc. w ferie w 2014 roku). Z kolei wyjeżdżający na narty częściej decydowali się na wypoczynek z wykupionymi śniadaniami i obiadokolacjami niż w poprzednim sezonie. Ten odsetek wzrósł z 60 do 67 proc.

Turyści wyjeżdżający na ferie pod palmy znacznie chętniej niż w poprzednim sezonie wybierali hotele o najwyższym standardzie. W obiektach 5* wypoczywał teraz co trzeci turysta, który wyjechał do ciepłych krajów. Wzrósł też zauważalnie odsetek wypoczywających, którzy wybierali odpoczynek w wersji all inclusive (z 73 do 76 proc.).

Preferencje dotyczące kierunków narciarskich pozostały niezmienione. Jeśli białe szaleństwo to przede wszystkim we Włoszech (16,6 proc.) oraz Austrii (7,7 proc. ogółu klientów). Wypoczynek na czeskich stokach wybrało 2 proc. narciarzy. Na zagranicznych stokach w Alpach oraz po południowej stronie Karkonoszy i Tatr ferie 2015 spędziło ponad 26 proc. ogółu turystów, którzy zdecydowali się wyjechać w tym czasie za granicę z biurami podróży. To o 1 proc. mniej w stosunku do zeszłego roku.

wisła

szczyrk

żywiec

darłowo

krynica


Możliwość komentowania jest wyłączona.